
Rád bych tento mýtus uvedl ze své praxe na pravou míru.
Mezi lidmi a bohužel i mezi odbornou veřejností koluje představa, že se výhřez ploténky dá řešit pouze operativním zákrokem. Bolesti z výhřezu se také řeší obstřikem, pomocí léků, nebo klidovým režimem. Ano, v akutní fázi.
Říká se, že výhřez ploténky má po třicátém roku věku asi 70% populace. A tento problém je nejčastěji způsoben špatným pohybovým stereotypem.
Co si pod tím přesně představit?
Jde o pohyb, či polohu, které v dlouhodobém horizontu škodí technickým způsobem našemu tělu. Tedy špatné sezení, jednostranná rotace, nebo třeba jednostranné zatížení určité části, nebo poloviny těla.
Abychom se vrátili k výhřezu bederní ploténky… Nejčastější příčinou bývá v drtivé většině špatné sezení. Sedíme doma, v autě do práce, v práci, na obědě, v autě cestou z práce a pak zase večer doma.
Nejprve se vždy posadíme na židli/křeslo/gauč na sedací kosti a vzpřímeně. Po chvilce však začneme pozadím po židli sklouzávat níže a níže, až sedíme na kostrči. Ve této chvíli jde celá váha horní poloviny těla přímo do beder.
Představme si páteř jako tyč, kterou když postavíme svisle a tlačíme na ní svrchu (gravitace), nic se neděje… Ale když ji postavíme zešikma a tlak zopakujeme, začne se tyč v jednom místě prohýbat, víc a víc až nakonec začne v inkriminovaném místě praskat.
Tak nejčastěji vzniká bederní výhřez.
Chcete se těchto potíží zbavit, nebo ještě lépe jim předejít?
Stačí si dát za bedra při sezení polštářek, složenou mikinu, nebo deku a poté k výše zmiňovanému „sklouzávání“ vůbec nedojde. V bederní páteři tak žádné nežádoucí pnutí nevznikne.
Proč to vše říkám?
Odstranit příčinu = ukončit zhoršování.
Je to jako ucpat díru do lodi, do které teče. Pak už jen stačí správným cvičebním postupem „vylít vodu z lodi“.
A jsme v suchu! :-)
Co se výhřezu týče, inkriminované místo už není přetěžováno a tělo si samo vše srovná do normálu.
Existují samozřejmě i další příčiny vzniku, ale o těch zase příště.